במעמד נשיאי ושופטי בית המשפט העליון נחנכה כיכר שער העיר ע"ש שופט העליון אדמונד לוי ז"ל

במעמד נשיאי ושופטי בית המשפט העליון נחנכה כיכר שער העיר ע

ראש העיר אבירם דהרי: השופט לוי בתוך עמו ישב והתקיים בו הכתוב "וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע "

בטקס הוענקו מלגות הצטיינות לסטודנטים מקרן אייסף לזכרו של השופט

 

ביום שישי נחנכה כיכר הכניסה לעיר החדשה ונקראה על שמו של שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי ז"ל. הטקס החגיגי נערך במעמד נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות , נשיא בית המשפט העליון בדימוס השופט אהרון ברק ורעייתו ,המשנה לנשיאה השופט מלצר ,השופט דוד רוזן, אבירם דהרי ראש העיר קרית גת ,סגן ראש העיר וחברי מועצת העיר  ומשפחתו של השופט אדמונד לוי ז"ל, רעייתו סימה ושתי בנותיו אור ואלה. בתו אור הנחתה את הטקס,הודתה בדבריה לראש העיר על המחווה המרגשת וסיפרה על אביה שמעבר להיותו שופט היה איש משפחה למופת ודמות מוערצת במשפחתו . נכדתו של השופט סיפרה על הסבא שטוב שהיה עבורה משך שש שנים בלבד עד שנפטר . בטקס השתתפו נציגי קרן אייסף , עו"ד גיא בוסי שעומד בראש קרן אייסף והקים את הקרן להנצחת שמו של השופט העניק מלגות לסטודנטי מצטיינים.

 

נשיאת בית המשפט השופטת חיות הסירה את הלוט מעל אבן ההנצחה והתרגשה עד דמעות למקרא הכתובת "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך....כיכר שופט בית המשפט העליון אדמונד לוי אשר התקיים בו : "וְאַתָּה תֶחֱזֶה מִכָּל הָעָם אַנְשֵׁי חַיִל יִרְאֵי אֱלֹהִים אַנְשֵׁי אֱמֶת שֹׂנְאֵי בָצַע "

עם הסרת הלוט הופעלה המזרקה המרהיבה בצומת הכניסה לעיר והאמן המתכנן איליה שפירו סיפר לאורחים על תכנון הכיכר והמערכות המורכבות הכרוכות בהפעלתה .
עם סיום טקס הסרת הלוט התכנסו האורחים במרכז תנופה לצעירים לטקס המרכזי .

 

את הטקס הנחתה בתו של השופט לוי אור שהודתה לחבריו שופטי העליון על שכיבדו את זכרו בהשתתפות בטקס. עוד הודתה לראש העיר קרית גת אבירם דהרי על הכבוד שחלקה העיר קרית גת לזכרו של אביה .
נשיאת ביהמ"ש העליון השופטת חיות סיפרה על דמותו של אדמונד לוי , "חברותנו נבטה בעת שכיהנו יחד כשופטים בבית המשפט המחוזי בתל אביב וצמחה גם בשנים שלאחר מכן כשכיהנו יחד בבית המשפט העליון. כל שופט מביא עימו לכס השיפוט מטען של חווית, ערכים והשקפות עולם....על החוויות שעיצבו את אדמונד כשופט ניתן לומר כי הוא לא זכה באור מן הפקר אלא סלל את דרכו בעמל רב, בזכות ולא בחסד. הוא היה איש גאה, זקוף קומה ותכול מבט, חיתוך דיבורו היה מתון ושקט והוא מעולם לא שכח מאין הוא בא. כבן למהגרים שעלה מעיראק חווה קשיי הסתגלות והתאקלמות אשר לא תמיד היא מסבירת פנים לאלה שבאים אליה מקצווי תבל. חוויות שעיצבו את ימי ילדותו טבעו באישיותו חוטי פלדה של נחישות במטרה אך גם חוטי משי של רגישות למצוקת הזולת ועוולות חברתיות. אדמונד היה איש חכם וטהור שתוכו כברו, שנאה דורש ונאה מקיים. בעל כישורים ויכולות יוצאי דופן ונלחם ביושרה בלתי מתפשרת והתבלט בחריצות ומוסר עבודה". השופטת חיות החמיאה לקרית גת על הכיכר היפהפיה כדבריה ("לא ראיתי הרבה כמוה")  והתרגשה מהמחווה לזכרו של השופט .

 

ראש העיר אבירם דהרי ברך את האורחים הנכבדים וציין כי קרית גת מתכבדת מאד בנוכחותם .ראש העיר סיפר לנוכחים איך קרית גת שברבות שנותיה קלטה אלפים רבים של עולים ממשיכה כעת לקלוט משפחות חדשות וזוגות צעירים המבקשים לגור בה. ראש העיר דיבר על הציווי לתת שופטים ושוטרים בשערי העיר וסיפר על השופט לוי שבתוך עמו ישב ואשר התקיימו בו התכונות הנדרשות מהשופט : איש צדק, ירא אלוקים איש אמת שונא בצע. ראש העיר חיזק את ידי השופטים העושים במלאכת המשפט :מערכת המשפט היא צורך חיוני וקריטי לחיי כל קהילה חפצת חיים בריאים, ציין ראש העיר.

 

המשנה לנשיאה השופט חנן מלצר סיפר על חוייות משותפות לו ולשופט "פכים קטנים" כהגדרתו. הוא סיפר שביום שהגיע לבית המשפט העליון קיבל אותו השופט לוי ואמר לו אמנם הגעת לבית המשפט העליון אבל אל תשב למעלה שב בשער העיר, בימי התנ"ך היו יושבים השופטים בשערה של העיר, אמר לו השופט לוי.
בהמשך הטקס העניקו עו"ד גיא בוסי, נשיא קרן אייסף והמשפחה מלגות הצטיינות לסטודנטיות מצטיינות וכן לסטודנטים המשתתפים בפרוייקט חונכות לזכרו של השופט לוי .
תלמידי מרכז המוסיקה אולטראסאונד הופיעו בשירו של שלמה ארצי "תתארו לכם"
ותלמידי בי"ס יד יצחק שרו את יד ביד.
בסיום הטקס שוב הודתה משפחתו של השופט לעיר קרית גת על הכבוד שחלקה לאבי המשפחה השופט לוי ז"ל.

 

צפו בכיכר בפעולה: